Святий Йоан з Дуклі

Що ми знаємо про народження та дитячі роки життя Йоана? Відомості про нього не досить прозорі. Правдоподібно, з цієї причини, його біографія протягом століть була збагачена багатьма легендами. Вважається, що народився він у 1414 році в Дуклі. Дукля – це містечко біля Кросно у Польщі. Згідно переказів, його батьки жили на вулиці Качинець. Вони були побожними та практикуючими католиками, про що свідчить чернече та священицьке покликання Йоана.

Не можна сказати нічого достовірного про його молодість, де вчився та чим займався до вступу до Ордену. Напевно, навчався у місцевій школі, пізніше подався до Кракова. На основі вимог для кандидатів до Ордену та середньовічної програми навчання, Йоан початково здобув елементарну початкову освіту, так зване trivium – граматика, риторика (красномовство) та логіка. Згідно стародавньої традиції, підтвердженої у ХVII столітті, в молодості Йоан вів усамітнене життя в навколишніх лісах, біля струмка Заспіт, або біля підніжжя Гергової гори.

Постає наступне запитання: коли він залишив пустельню? У спільноті францисканців св. Йоан прожив близько п’яти-десяти років. Віднімаючи цю дату від року смерті (1484 р.), ми бачимо, що на пустельні він перебував у 1434 р.

Так само, як і дитинство та молодість, цей період життя нашого святого з Дуклі оповитий таємницею та легендами. Історики свідчать, що серед братів-францисканців конвентуальних Йоан з’явився у зрілому віці. Цей факт пояснює нам час перебування на пустельні. Правдоподібно, до монастиря у Кросно вступив між 1433–1440 рр. у віці 25–30 років. Де був новіціат? Можливо, у Кросно – недалеко від Дуклі. По закінченні новіціату склав обітниці, після чого був рукоположений у сан священства. Виконував різні завдання в Ордені (лектор, сповідник, сакристіан, проповідник). Він мусив бути здібним студентом, якщо майже відразу після рукоположення йому довірили проповідування Божого Слова. Від кандидата до амвону – згідно із середньовічною практикою, вимагалося знання богослов’я та святість життя.

Кілька наступних років він був настоятелем різних монастирів, Йоан з Коморова – бернардинський літописець, говорить про Кросно і Львів. Доручили також Йоанові одну з найважливіших посад у Провінції, тоді ще  – Чесько – Польській, уряд кустоша Руської Кустодії з центром у Львові. Custos – хранитель, наступний етап у житті нашого святого, котрий припадає на час закінчення посади кустоша, яку в 1443 р. обіймав Петро Галатана, і перед призначенням на цю посаду Юрія з Санока в 1461 р., тобто, між 1434–1461 рр. Після закінчення терміну був проповідником у шпитальному храмі св. Духа у Львові – для німецької частини населення міста Лева. Але як довго – невідомо. До половини XVI ст. у Польщі знали тільки францисканців конвентуальних, котрі завдяки добре організованій душпастирській праці, зуміли здобути розголос та популярність. Власне це зацікавило молодого Йоана. Натомість, за кордоном, існувала друга потужна гілка францисканського Ордену – Менші Брати Обсерванти. Дякуючи таким відомим людям, як Бернардин із Сієни і св. Йоан з Капістрано, вони зростали у чисельності, набуваючи значення та розголосу.

[Total: 1    Average: 5/5]

Напишіть відгук